Sayfalar

Google+ Followers

5 Ocak 2015 Pazartesi

İmkansızın Şarkısı

Yeni yıl hediyem benim için eksiklik olan yazar ve kitabı ile tanışmama vesile oldu.Henüz başlarında olmama rağmen beni yörüngesine aldı. Uzun zamandır okuduğum kitaplar içerik bakımından birbirini fazlasıyla tekrarlıyordu. Çocuk gelişimi, kişisel gelişim döngüsüne de ayrı bir taze hava oldu bu kitap.Kitabın tanıtım yazısı aşağıdaki gibi;

Bir yolculuk sırasında Beatles'ın "Norwegian Wood" adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo'da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. "İmkânsızın Şarkısı" yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yazarı HARUKİ Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami'yi dünyaya tanıtan roman "İmkânsızın Şarkısı". 

1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen "İmkânsızın Şarkısı"nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı... Ama diğer yanda da yoğun duygular var... İmkânsız aşklar, imkânsız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor.

2 yorum:

Fatos Kesici dedi ki...

Bu yazar uzun süredir okumak istediğim bir yazar. Kitap seninse bir ara almak isterim canım. Aşk hikayelerine ihtiyacım var :)

Özlem'in Doğası dedi ki...

Kitap bizim evet. Tabii ki canım:)